Tworzywa sztuczne całkowicie odmieniły oblicze światowego przemysłu. Stosuje się je niemal wszędzie – jako opakowania produktów spożywczych, meble, obudowy sprzętów elektronicznych czy zabawki. Są one tanie, niesamowicie łatwe w produkcji, a co najważniejsze bardzo trwałe. Niestety, z tego samego powodu są one dużym problemem dla środowiska, ponieważ recykling nie jest w stanie nadążyć za ich szybkim wytwarzaniem. Poza tym, naturalny rozkład plastiku może zająć setki, a nawet tysiące lat. Pod tą kategorię można podpiąć także styropian, który jednak funkcjonuje w nieco odmienny sposób. Czy jest on tak samo szkodliwy jak plastik?
Jak pozbyć się zbędnego styropianu?
W wiadomościach można czasem usłyszeć o zanieczyszczeniu zbiorników wodnych czy gleby za pośrednictwem drobinek styropianu, które są konsumowane przez dzikie zwierzęta i powodują ich śmierć. Zazwyczaj są to jednak historie pochodzące sprzed kilkunastu lat, kiedy prawidłowe metody radzenia sobie ze zbędnym styropianem nie były jeszcze znane. Dziś opracowano kilka sposobów, w jakie styropian może podlegać recyklingowi lub utylizacji.
Zapraszamy na http://www.styropmin.pl/
Prawidłowe metody usuwania odpadów
Przy użyciu wysokich temperatur, styropian może być rozłożony na związki węgla oraz wodę, które są neutralne dla środowiska. Należy jednak pamiętać, że proces ten nie zadziała przy słabszych piecach, uwalniając do atmosfery szkodliwe tlenki. Poza tym, styropian może podlegać recyklingowi poprzez ponowne rozdrobnienie oraz sprasowanie w wysokiej temperaturze, które nadaje mu nową formę.